اپلیکیشن استقلال را دانلود کنید.

ستارگان کهکشان آبی/ علی دانایی فرد: معلمی دلسوز و بی ادعا

ستارگان کهکشان آبی/ علی دانایی فرد: معلمی دلسوز و بی ادعا

آخرین اخبار باشگاه استقلال

تاریخ انتشار : ۰۵:۱۲ - ۱۵، آبان، ۱۳۹۷

باشگاه ریشه دار و فرهنگی استقلال که یکی از طلایه داران فوتبال کشورمان محسوب می شود ، اسطوره ها و چهره های نام آشنایی بسیاری را بخود دیده که بی گمان یکی از این مردان نیکنام زنده یاد " علی دانایی فرد " است .استاد دانایی فرد را باید در صف بانیان باشگاه دوچرخه سواران – تاج و استقلال فعلی قرار داد که بهمراه تنی چند از دوستانش سنگ بنای این باشگاه را چید و برای سربلندی آن هرچه در چنته داشت رو کرد.
مردی که سالها عرق جبین ریخت و مرارت کشید تا نام استقلال را پرآوازه کند و در این مسیر بسیار تلاش کرد . او با ایده های نوین و خلاقانه خود و در عین حال در پرتو عزمی مصمم و اراده ای مثالزدنی جایگاهی رفیع برای استقلال یافت.
استاد دانایی فرد تلاشگر ، بی ادعا و دلسوزبود و نخستین مربی تیم فوتبال این باشگاه به شمار می رفت که شاگردان بسیاری را تربیت کرد تا بتوانند استقلال را به تیمی بزرگ و قابل تبدیل کنند و قوت قلب عمیق آبی ها شوند.
او در زمره تاجی های متعصب بود که هم در نقش بازیکن و هم در پست مربیگری همزمان فعال بود و به سبب زحمات بسیارش او را به " پدر معنوی " باشگاه استقلال لقب دادند.
مرحوم علی دانایی فرد روز 16 فروردین سال 1347 در نخستین دربی بزرگ پایتخت در نیمکت رهبری تیم استقلال نشست و در سال 1348 جایش را به " زدراکو رایکوف " داد.
وی همچنین پایه گذار تیم فوتبال بانوان استقلال بود و ایرج یکی از اسطوره های این باشگاه و زننده گل تیم ملی فوتبال کشورمان مقابل اسکاتلند در جام جهانی 1978 ، فرزند زنده یاد علی دانایی فرد است.
جالب است بدانید وی پیش از فوتبال ، در دوومیدانی فعالیت می کرد اما به سبب تکنیک خوبش به دنیای توپ گرد روی آورد، او مهاجمی چپ پا بود و یکی از بزرگان زمان خود در باشگاه استقلال بشمار می رفت.
استاد دانایی فرد که روز دوم مهر 1300 در تهران بدنیا امده بود در تاریخ 14 آبان 1358 چشم از دنیا فروبست .
روحش در آرامش ابدی و یاد و خاطره اش گرامی باد

"رضا میرزاییان "

برچسب ها:
استقلال
فوتبال ایران
لیگ فوتبال
جام خلیج فارس
باشگاه استقلال

آیا دیدگاهی درباره‌ی این خبر دارید؟