فرشید سمیعی معاون حقوقی باشگاه استقلال جمعه شب مهمان تلفنی برنامه شب‌های فوتبالی بود و درخصوص مسائل مربوط به صدور مجوز حرفه‌ای صحبت‌هایی را بیان کرد که در زیر می‌خوانیم:

زمان کافی برای ارسال مدارک نداشتیم

ممکن است صحبت‌هایی که مطرح می‌شود، باعث یکسری اختلافات شود که در عملکرد چند روز آینده ما اثر بگذارد. ضمن اینکه برخی از مطالب ممکن است مطرح شده و به ضرر باشگاه تمام می‌شود. آقای آجورلو سوم مهر مدیریت استقلال را پذیرفت و چهارم مهرماه نیز در محل ساختمان باشگاه حضور پیدا کرد. در تاریخ هفتم مهر نامه‌ای از سازمان لیگ به باشگاه ارسال شد و آقای بهاروند به ما اعلام کردند که تا تاریخ دهم مهر ماه زمان داریم سامانه حرفه‌ای شدن را بارگذاری کنیم که دارای چند بخش مختلف مانند مالی، حقوقی، زیرساخت و ورزشی بود. یعنی ما سه روز زمان داشتیم که این اسناد را بارگذاری کنیم در حالیکه در همان زمان و پس از آن نیز این سامانه از ده اسفند ۱۳۹۹ باز بوده و برای هر موضوعی مانند مالی، حقوقی و... یک زمان تعیین شده بود که می‌بایست در موعد مقرر کامل می‌شد و تا ۱۰ مهر ۱۴۰۰ فرصت داشت.

نمی‌توان کار شش ماهه را در سه روز انجام داد

ما کارها را آغاز کردیم و نزدیک به هزار صفحه از مدارک و مستندات می‌بایست بارگذاری می‌شد که این کارها انجام گرفت اما مشخصا شما نمی‌توانید ظرف سه روز یک کار شش ماهه را انجام بدهید. مثلا در قسمت مالیات ما نتوانستیم آن توافق را با سازمان مالیاتی انجام دهیم یا در زمینه تسویه با بازیکنان چون تازه آمده بودیم و منابع مالی در اختیار نداشتیم، امکان پرداخت بدهی بازیکنان را نداشتیم هرچند که بسیاری از آنها همکاری کردند و برخی نیز این کار را انجام ندادند. ما منابع مالی را تهیه کردیم و امضاهای لازم را از بازیکنان گرفتیم.

باشگاه استقلال در حال حاضر مشکلی ندارد

به دلیل دولتی بودن باشگاه استقلال، سازمان حسابرسی کشور کارهای مربوط به حسابرسی را انجام می داد و این عزیزان برای انجام این کار حداقل به چند ماه زمان نیاز داشتند ولی به دلیل مشکلاتی که ما داشتیم، آن را ۴۵ روزه انجام دادند و مدارک آن نیز آماده است. ما از یک حسابرس داخلی برای این کار استفاده کردیم و آن را دو سه روزه آماده و بارگذاری کردیم. تقریبا تمام مدارک الزامی که در درجه A قرار داشت را بارگذاری کرده‌ایم و اکنون مسائل مربوط به مالیات را حل کرده‌ایم و بدهی مالیاتی قطعی نداریم و باشگاه استقلال در حال حاضر مشکلی ندارد. یک سری ایرادات هست که قابلیت رفع دارد. مواردی از این ایرادات وجود دارد که در ابتدا جزو الزامات نبود و بعدا به ما اعلام شد. مسائلی مانند زه‌کشی دور زمین استادیوم آزادی. 

بخش عمده ایرادات درباره مسائل حسابرسی بود

قسمت عمده ایراداتی که کنفدراسیون فوتبال آسیا در ۴۹۰ صفحه ارسال کرده، مربوط به حسابرسی است. موضوع مالی یک پنجم کل سامانه را تشکیل می‌دهد. زمانی که حسابرسی ۷۰۰ صفحه ای انجام می‌دهیم، به بسیاری از این مسائل پاسخ داده می‌شود. یا در زمینه حقوقی نیز هر کدام از بدهی‌های بازیکنان، پرونده‌ها، توافقاتی که انجام شده خیلی از این مستندات را تشکیل می‌دهد. یا در موضوع آکادمی و زیرساخت‌ها نیز اینگونه است. وصول مشکلاتی که سخت و لاینحل بود، به بحث موضوعات مالیات، مالکیت مشترک و قراردادهای بازیکنان بر می‌گردد. کنفدراسیون فوتبال آسیا در ۲۱ دسامبر دادخواستی را ارائه می‌کند. این یک تجربه نوینی برای استقلال بود که طرف دعوا خود کنفدراسیون بود. در این نامه ذکر شده است که به دلیل عدم رعایت برخی از معیارها و الزامات اجباری، این درخواست به بخش کنترل مجوز حرفه‌ای ارسال شده است. 

باشگاه استقلال هیچ بدهی قطعی نداشت

تمامی اسناد و مدارک باشگاه استقلال همگی سالم، درست و صحیح بود. ما سه روز بیشتر وقت نداشتیم و سعی کردیم در نهایت صداقت این کار را انجام دهیم. در مرحله بعد که کمیته بدوی این مجوز را رد کرد، هر آنچه که کمیته استیناف صدور مجوز حرفه‌ای از ما خواست، انجام دادیم. مشکلی که ما در حال حاضر داریم، آن تاریخ مقرر و ددلاین هایی است که از اسفند ۱۳۹۹ تا مهر ماه ۱۴۰۰ تعیین شده بود. این کارها باید در زمان مشخص خودش انجام می‌شد. حتی در آن سه، چهار روزی که ما فرصت داشتیم، در حقیقت وقت باشگاه استقلال نبود بلکه به آقای سهیل مهدی و دوستانش تعلق داشت که برای انجام ممیزی باید انجام می‌دادند ولی دوستان جهت کمک به باشگاه، آن مهلت را نیز به ما اختصاص دادند که بتوانیم این قضیه را جمع و جور کنیم تا جایی که بود، توانستیم انجام دهیم و غیر از آن نیز قابل انجام نبود. در طول مدتی هم که کمیته استیناف به ما زمان داد، تمام کارها را انجام دادیم. فرق استقلال با باشگاه دیگر این است که ما بدهی قطعی شده نداشتیم.

آقای آجورلو براساس نظر استیناف از صدور مجوز خبر داد

در جلسه‌ای که در فدراسیون داشتیم، براساس نظر کمیته استیناف عمل شد. آقای آجورلو گفتند مشکلی وجود ندارد و این مجوز اخذ خواهد شد. به هر شکل کمیته استیناف نیز یک رکن مستقلی است که به کنفدراسیون فوتبال آسیا وابسته است و زیر نظر آنها فعالیت می‌کند. آنها به ما گفتند که این مهلت را برای حل مشکلات دارید و حالا اگر کنفدراسیون می‌گوید این مهلت جزو اختیارات استیناف هست یا خیر و آنها توانایی اجازه دادن این مهلت را داشته‌اند یا نه، باشگاه استقلال دخل و تصرفی در این زمینه ندارد. براساس تأییدی که کمیته استیناف داشت، باشگاه استقلال طبق مصوبات عمل کرد و براساس آن چیزی که کمیته استیناف در جلسه‌ای که در فدراسیون برگزار شد و به ما گفت، آقای آجورلو نیز از اخذ مجوز حرفه‌ای خبر داد.

استقلال پاسوز شد؟ ما نهایت تلاشمان را کردیم

قبل از اینکه بگویم آیا استقلال در این میان پاسوز می‌شود، باید عرض کنم که ما نهایت تلاشمان را کردیم. در آن چند روزه شاید تیم ما حتی دو ساعت هم فرصت خوابیدن نداشتند. ما سعی کردیم کار شش، هفت ماهه را ظرف چهار روز انجام دهیم. هر آنچه که در دسترس بود و می‌توانستیم تهیه کنیم را بارگذاری کردیم ولی برخی مسائل زمان‌بر بود. مسائلی مانند بحث مالیاتی که از دهه ۸۰ مانده بود، کارهایی نیست که بتوان ظرف سه، چهار روز انجام داد. 

امیدمان را از دست نداده‌ایم

ما خیلی ناراحت و متأسفیم ولی پیش وجدانمان سربلندیم که تا جایی که توانستیم، تلاش کردیم. ما سعی کردیم موضوع را جمع کنیم و اکنون نیز امیدمان را از دست نداده‌ایم. می‌دانیم که چقدر کار سختی در پیش داریم ولی لایحه‌ای را تهیه می‌کنیم تا در اسرع وقت و با مشورت بخش حقوقی فدراسیون آن را برای AFC ارسال کنیم. همه ارکان باید کمک کنند و تنها کار حقوقی کافی نیست و نیازمند رایزنی‌هایی است. در آن زمانی که ما فرصت چند روزه داشتیم، دولت و وزیران در حال تغییر بودند و مشکلات کرونا نیز وجود داشت هر چند ممکن است کنفدراسیون فوتبال آسیا آنها را به عنوان دلایل فورس ماژور نپذیرد. ما فعلا باید از صحبت‌هایی که باعث اختلاف می‌شود پرهیز کنیم و جلو برویم، ان شالله مشکلات را حل کنیم. اکنون زمان برای گله کردن نیست و باید از چند روز باقی مانده استفاده کنیم شاید که بتوانیم مشکلات را حل کنیم.

نمی‌توانم بگویم چند درصد شانس حذف نشدن داریم

درباره شانس حضور استقلال در لیگ قهرمانان آسیا فصل بعد باید بگویم که اگر ما از حضور در لیگ قهرمانان آسیا محروم شویم، سیدبندی و گروه‌ها به هم می‌خورد و قطعا جریمه سنگین برای فدراسیون خواهد داشت. ما باید به تبعات پس از آن نیز فکر کنیم و صرفا به حذف از لیگ قهرمانان آسیا فکر نکنیم. در نتیجه من نمی‌توانم بگویم چند درصد شانس حضور در فصل بعد داریم. بخاطر بی‌تفاوتی و اینکه در تاریخ مقرر و مشخص شده مدارک را ارسال نکردیم، ما را جریمه کرده‌اند. در سال‌های گذشته مدارک را کپی-پیست می‌کردند. من مدارک استقلال در سال‌های گذشته را که دیدم، با مدارک ما در امسال قابل مقایسه نبود. 

امسال AFC سختگیرانه‌تر عمل کرد

در زمانی که ما در باشگاه استقلال مستقر شدیم و مدارک هزار صفحه‌ای را آپلود کردیم، با توجه به سابقه قبلی فکر می‌کردیم که این مدارک تأیید می‌شود. ولی مثل اینکه از سمت کنفدراسیون فوتبال آسیا، امسال سخت‌گیری‌های شدیدی شده و به این مسئله حساس شده بودند و دست دوستان در ایران نیز بسته بوده است. این مسئله به مانند سال‌های گذشته نبود و به شیوه بسیار سخت‌گیرانه، حساس و دقیقی برگزار شد و خودتان می‌دانید ما در سال‌های قبل مشکلاتی مانند مالیات و مالکیت مشترک داشتیم و اینکه چرا پیش از این، مشکلات امسال گریبانگیر ما نشده بود به دلیل همین سخت‌گیری‌هایی است که در این دوره اعمال شد. اما ما امیدواریم از این مخمصه رهایی یابیم و باشگاه استقلال در لیگ قهرمانان آسیا حضور پیدا کند. 

اگر مدیریت ثبات داشته باشد، مشکلات حل می‌شود

من به شما قول می‌دهم اگر مدیریت باشگاه در حد یکی دو فصل ثبات داشته باشد، این مشکل برای همیشه در استقلال حل می‌شود و بسیاری از مسائل در این تیم پایان می‌یابد. ما شبانه‌روزی تلاش می‌کنیم تا خیلی از مشکلات حل شود. دیگر خسته شدیم که هر سال مشکلات تکراری پیش بیاید. ما قول می‌دهیم تا جایی که امکان دارد خیلی از مشکلات صورت نگیرد.

پرونده ما و رقیب عین هم نیست

پرونده‌های ما عین هم نیست. مشکلات استقلال خیلی کمتر بود. ما محکومیت قطعی نداشتیم که باید در تاریخ مشخصی بدهی‌هایی را پرداخت می‌کردیم. پرونده ما به نسبت سبک‌تر بود و اگر زمان داشتیم، به راحتی قابل جمع کردن بود.